Jakie są cechy i zastosowanie blachy perforowanej?
Profesjonalna obróbka metali nowoczesnymi narzędziami pozwala na produkcję bardzo dokładnych i powtarzalnych produktów i półproduktów. Blachy perforowane w kręgach i arkuszach mogą mieć dziurkowania o różnych kształtach i wymiarach przekrojów. Mogą być produkowane ze stali o różnych gatunkach i właściwościach, poddawane dodatkowo np. obróbce laserowej, odtłuszczaniu, czy powlekaniu. Jakie mają zastosowania?
Ogólne przykłady zastosowania stalowych blach perforowanych
Blachy perforowane znajdują zastosowanie przede wszystkim do produkowania i budowy różnego rodzaju osłon. Mogą to być osłony układów wentylacji montowane w urządzeniach i sprzętach, w których działają układy chłodzenia, np. w komputerach stacjonarnych, w których pracują wentylatory, jak i w dużych, przemysłowych maszynach. Blachy perforowane to też elementy systemów chłodzenia. Przy maszynach przemysłowych montowane są również osłony ochronne z blach perforowanych, które zapewniają zabezpieczenie np. zabezpieczenie przed kontaktem z ostrymi narzędziami. W środowiskach produkcyjnych stosuje się także antypoślizgowe chodniki z blach perforowanych.
Blachy perforowane wykorzystywane do filtracji i w przemyśle przetwórczym
Blachy perforowane o odpowiednich parametrach mogą być wykorzystywane do filtracji i separacji w różnych gałęziach przemysłu. Mogą być podstawowym materiałem do budowy filtrów o dużej przepustowości lub o bardzo niewielkich otworach. Zestawy blach perforowanych są także stosowane do sortowania, klasyfikowania, wymiarowania i czyszczenia w przemyśle przetwórczym. Można na przykład oddzielać piasek od żwiru, przesiewając mieszankę przez właściwie dobrane sita wykonane z blach perforowanych. Analogicznie przebiega też wstępne oczyszczanie upraw, oddzielanie ziaren, nasion.