Co wybrać – stal węglową czy nierdzewną?
Jeśli nie wiesz, czym różni się stal węglowa od nierdzewnej, to w tym artykule znajdziesz taką wiedzę. Przedstawione zostały cechy chemiczne danych stopów stali. Jeżeli zastanawiasz się, jak rodzaj tego materiału z węgla i żelaza wybrać dla swojej produkcji, to tutaj pomożemy Ci podjąć decyzję. Zapraszamy do lektury artykułu!
Czym różni się stal węglowa od nierdzewnej?
Trzeba po pierwsze pamiętać, że stal to stop żelaza i węgla o zawartości tego drugiego pierwiastka nie większej niż 2,11%. Żeby rozróżnić rodzaje stali od siebie, warto skupić się na klasyfikacji według składu chemicznego. Stal węglowa (inaczej niestopowa) zawiera w sobie mangan, krzem, kobalt, wolfram, chrom, wanad i molibden w stężeniu nieprzekraczającym określonych wartości granicznych. Natomiast stopowa stal nierdzewna dzieli się na wysokochromową, chromowo-niklową oraz chromowo-niklowo-manganową. Stal węglowa jest o wiele bardziej twarda i po obróbce cieplnej staje się krucha i wytrzymała. W przypadku stali nierdzewnej, to nie ulega ona tak mocno korozji (w zależności od jej typu). Jest odporna na łamanie i dosyć elastyczna. Jakie różnice w zastosowaniu mają te rodzaje stali?
Różnice w zastosowaniu stali węglowej i nierdzewnej
Jakie są wyroby ze stali nierdzewnej i węglowej? Ze stali niestopowej można uzyskać materiał do budowy konstrukcji stalowych. Oprócz tego stal narzędziowa nadaje się do produkcji wierteł, tarczy i ostrzy. Dodatkowo można z niej stworzyć wyspecjalizowane urządzenia, które pracują w trudnych warunkach. Co do stali nierdzewnej – ona ma bardzo szerokie zastosowanie. Od przemysłu chemicznego, przez stoczniowy po włókienniczy. Ponadto stal nierdzewną znajdzie się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest odporność na wilgoć.